Światowy Dzień Zespołu Downa 2019 – nie zostawiaj nikogo w tyle

21 marca
Dzień Osób z Dodatkowym Chromosomem Miłości
Dzień Kolorowej Skarpetki :)
różnie określamy ten sam, jeden jedyny dzień w roku - Światowy Dzień Zespołu Downa.


Patronat nad tym dniem objęła Organizacja Narodów Zjednoczonych.


Czy wiecie, że data 21.03 została wybrana nieprzypadkowo? - symbolizuje trisomię 21 pary chromosomów czyli: 3 x 21.
Fundacja Laboratorium Marzeń aktywnie włącza się w obchody tego dnia.


POZNAŃ

Dzień Kolorowej Skarpetki - skarpetki nie do pary, to symbol chromosomów nie do pary. Bądźmy w tym dniu wszyscy razem z Osobami z zespołem Downa, ich Rodzinami i wszystkimi, którym są bliscy. Załóżmy skarpetki nie do pary, kolorowe, w paski, kropki– im bardziej widoczne tym lepiej, za kolano, za kostkę - nieważne .

Zastanawiacie się co na to szef, klienci... weźcie dodatkową parę (w końcu macie jeszcze jedną nie do pary) i zaproponujcie przyłączenie się do akcji :)

Jeśli jednak skarpetki to dla was za mało – załóżcie kolorowe ubrania. Kolory przewodnie Światowego Dnia Zespołu Downa to granatowy i czerwony.

Kochani Rodzice Dzieci z Trisomią odkrywajcie talenty swoich Pociech, wiemy, że dodatkowy chromosom to chromosom miłości, ale na pewno kryją się za nim inne dodatkowe zdolności i moce- nie przegapmy ich :)
W dniu 21 marca załóżmy wszyscy kolorowe skarpetki nie do pary i pozwólmy Osobom z trisomią wyjść z cienia, pokażmy, że czekamy na nich i jesteśmy z nimi :)


Temat przewodni tegorocznych obchodów "leave no one behind” „nie zostawiaj nikogo w tyle”

www.worlddownsyndromeday.org

Jaki jest cel?

  • wyjaśnić, w jaki sposób negatywne nastawienie i brak wiedzy na temat osób z zespołem Downa  skutkuje pozostawieniem ich w tyle. Tak to jest prawda. To się dzieje w społeczeństwie ludzi zdrowych, ale zdarza się też  w społeczności osób niepełnosprawnych;
  • wyjaśnić, w jaki sposób, w różnych obszarach życia, takich jak  rozwój osobisty przez całe życie, relacje osobiste, edukacja, opieka zdrowotna, praca i zapewnienie środków do życia, rekreacja i wypoczynek oraz  udział w życiu publicznym, WSZYSTKIE  osoby z zespołem Downa muszą mieć zapewnione możliwości rozwoju na równi z innymi;
  • wzmocnić pozycję osób z zespołem Downa oraz osób wspierających i pracujących z nimi w celu wspierania tych możliwości;
  • dotarcie do innych kluczowych osób i instytucji, w  tym pracowników sektora edukacji, służby zdrowia i opieki społecznej, pracodawców, społeczności i instytucji publicznych, mediów i szerszej społeczności, aby upewnić się, że rozumieją, jak zapewnić te możliwości, i zachęcić ich do  rozpowszechniania tego przesłania w  celu  wprowadzenia zmian .

 

Chcemy, aby świat mówił o Światowym Dniu Zespołu Downa ( World Down Syndrome Day WDSD) w dniu 21 marca 2019 roku!

 

Jak możesz pomóc? Nosząc #LotsOfSocks!

Ale nie tylko skarpetki ...

... noś jaskrawo kolorowe skarpety, długie skarpetki, skarpety drukowane, 1 skarpetkę ... nawet 3 skarpetki na 3 chromosomy – koniecznie nie do pary. Jeśli zazwyczaj nie nosisz skarpetek, noś je!

Noś je w domu, w przedszkolu, w szkole, na uczelni, na uniwersytecie, w pracy, baw się, podróżuj, na wakacjach ... gdziekolwiek będziesz 21 marca!

 

Upewnij się, że robisz zdjęcia i filmy oraz publikujesz je na Facebooku, Twitterze i Instagramie za pomocą hashtagów #LotsOfSocks, #WorldDownSyndromeDay i # WDSD19

Zrób proste, zabawne wideo z skarpetami i postępuj zgodnie z instrukcjami na  stronie WDSD VIDEOS. Możemy Ci to udostępnić.

 


KOSZALIN

23 marca jedziemy do Koszalina https://www.facebook.com/events/296070947703829/

Oprócz wywiadu, który wygłosi  w czasie konferencji dr n.med. Jolanta Uchman przygotowaliśmy też małą niespodziankę – wystawę zdjęć z sesji fotograficznej  z udziałem dzieci z zespołem Downa z Koszalina i okolic.


Przeczytajcie wspaniały wpis Mamy dziecka z trisomią, szczególnie bliski naszemu sercu, bo mówi o marzeniach i to nie tylko tych, które są miłe, przyjemne, także o tych, które kosztują wiele trudu i wyrzeczeń, ale tym bardziej uskrzydlają, dodają sił i nagradzają szczególną miłością, miłością Dziecka, które potrafi kochać bardziej :)
http://www.zespoldowna.info/dzieci-z-dodatkowym-chromosomem-milosci-moga-istniec-w-naszych-marzeniach.html

Leave a comment